Anasayfa / Etkinlikler / Çavdar Köyü Kalkındırma Derneği Polatlı Duatepe Şehitler Anıtı Ziyareti

Çavdar Köyü Kalkındırma Derneği Polatlı Duatepe Şehitler Anıtı Ziyareti

Duatepe Başkomutan Mustafa Kemal Paşanın 10 Eylül 1921’de başlayana taaruzunda düşmandan geri alınan ilk tepedir. Duatepe Viyana önlerinde başlayan geri çekilmenin sona erdiği nokta olması nedeniylede ayrı bir öneme sahiptir.

 

Duatepedeki çatışmalarda yaşamını yitiren 84 şehidimizden 23 ünün Ordulu olduğu gerçeği ilk kez beş yıl önce Metin Yurdanur tarafından yapılan anıtın inşaası sırasında dikkat çekmiş ve 2005 yılında törenler başlamış yüzlerce Ordulu Polatlı Duatepedeki anıtta bir araya gelmeye başlamıştır.

 

Ünlü yazar Turgut Özakman ın çağrısı ile bu yılda devletin zirvesinin katıldığı Sakarya Zaferi törenlerinin ardından bu seferde Ordulular Duatepedeydi.

 

Polatlı Duatepe şehitlerini anma günü Ordu Vali Yardımcısı Ali Yener, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Ankara Ordulular Vakfı 2. Başkanı Av. Zekai Sana ve Yönetim Kurulu, 21. Dönem Ordu Milletvekili Yener Yıldırım, Polatlı Topçe ve Füze Okulu Komutan Vekili Topçu Albay Ali Osman Aydın, Topçu Albay Yusuf Işır, Yarbay Ahmet Demirci, Polatlı Müftüsü Mahmut Sezgin, Ankara Mesudiyeliler Derneği Temsilcileri, Çavdar Köyü Dernek Başkanı Necmi Ünver, Başkan Yardımcısı Remzi Ünver, Muhasip Cengiz Coşkuner ve Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Ünver ile yüzlerce Ordulu katıldı.

 

Polatlı Duatepe Şehitler anıtına yaptığımız ziyaret ile Ordulu şehitlerimizi tüm Mesudiye ve Çavdarlılar adına anmanın haklı gururunu’da sizlerle paylaşmak istedik

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.